internet

Aero2 – darmowy internet dla każdego!

W Polsce mamy dostęp do darmowego Internetu. Tak, to prawda, w Polsce dostajemy coś za darmo, oprócz kilkudziesięciotysięcznego długu publicznego zaraz po urodzeniu 🙂 Zatem jak z niego korzystać? Zapraszam do artykułu!

 

Aero2, czyli jak za darmo przeglądać Internet

Mało osób wie, że Polska podpisując umowę na naziemną telewizję cyfrową równocześnie zagwarantowała każdemu obywatelowi do 2014 roku bezpłatny dostęp do Internetu. Umowę tą nasze Państwo podpisało z firmą dostarczającą usługi Internetu bezprzewodowego LTE. Od 10 maja 2012r prędkość, którą owa firma oferuje każdemu obywatelowi nie jest oszałamiająca – jest to maksymalnie 512kb/s – ale pozwala na bezproblemowe przeglądanie serwisów informacyjnych, sprawdzenie poczty czy korzystanie z komunikatorów internetowych.

Zasięg Internetu nie jest zbyt okazały. Nieźle jest tylko w większych miastach, i to nie wszystkich. Najlepsze obłożenie mają główne metropolie kraju (Warszawa, Kraków, Śląsk)
zasieg

Darmowy, więc z ograniczeniami.

Jak doskonale wiemy Polacy to kraj kombinatorów i ludzi, którzy ze scyzoryka i gumy do żucia potrafią zrobić Transformersa. Komu przez Was przeszło przez myśl pobieranie z sieci P2P plików za pośrednictwem Aero2? Otóż muszę Was zmartwić. Operator wprowadził ograniczenia. Mianowicie, połączenie jest zrywane po 60minutach. Ma to na celu właśnie uniknięcie pobierania za pośrednictwem tej (i innych) sieci. Po 60 minutach wystarczy znów kliknąć Connect i mamy dostęp na kolejne 60 minut. Nie problem napisać skrypt automatycznie wznawiający połączenie, ale to niezbyt legalne, więc ciiii 😉

Jeśli wiemy o wszystkich bolączkach i niedogodnościach czas przejść do ceny.

Aby cieszyć się z darmowego Internetu musimy posiadać dwie rzeczy: kartę SIM Aero2 oraz modem 3G o klasie wyższej niż 10. O ile załatwienie drugiej pozycji nie jest zbyt skomplikowane, o czym później, to co do załatwienia są pewne komplikacje.

Otóż: mieszkańcy Warszawy lub osób z okolicy mogą odebrać kartę Aero2 bez czekania w siedzibie firmy przy ul. Lwowskiej. Wtedy też płacimy tylko 20zł kaucji, wsadzamy kartę do modemu i śmiga! Jeśli jednak nie wybierasz się w najbliższym czasie do Warszawy to można całą operację załatwić wysyłkowo. Przebiega ona w kilku etapach:

Wchodzimy na stronę http://www.aero2.pl/bdi-2.html i wypełniamy dokładnie formularz online. Wypełniony formularz drukujemy i podpisujemy w dwóch miejscach.

Na podane konta przesyłamy odpowiednio 20zł kaucji (depozytu) oraz 7zł opłaty za przesyłkę karty (Uwaga! Są to dwa osobne konta bankowe!)

Podpisany wniosek i potwierdzenia przelewów spakować do koperty i wysłać do siedziby Aero2. Przy wysyłce polecam poza listem poleconym zaznaczyć potwierdzenie odbioru – koszt to trochę ponad 6zł – ale mamy pewność, że Aero2 przesyłkę otrzymało.

Teraz pozostaje nam CIERPLIWIE czekać. Cały proces wyrabiania karty SIM i przysłania jej do domu trwa około – o zgrozo – 1,5miesiąca!

Całkowity koszt tej części operacji to 20zł depozytu za kartę SIM, 7zł za przesyłkę (o czym za chwilę) oraz koszt modemu 3G – chyba, że takowy posiadamy, to odpada nam jeden problem.

 

W czasie oczekiwania na kartę SIM warto rozejrzeć się za modemem. Sam przebrnąłem przez kilkadziesiąt aukcji, tyle samo wątków na forach i artykułów w Internecie.

Modemy, które powtarzają się najczęściej:

  1. Huawei E3131s-2 / Huawei E3131 HiLink
  2. HUAWEI E586Bs-2

Dziwnym trafem obłożenie na produkty Huawei. Dlaczego? Dobre i tanie. Po prostu. Sam skłaniam się do pierwszej propozycji, mianowicie Huawei E3131s-2.

E3131

Podsumujmy koszt całej operacji:

kosztorys

Damian Wolny

Krótki opis profilu