android

Android – oszczędzanie baterii

Odwieczny problem smartfonów – bateria. Każdy, kto jest w posiadaniu tego multimedialnego kombajnu zapewne spotkał się z problemem szybko rozładowującej się baterii. Nic dziwnego, nowoczesne, wypasione telefony potrafią rozładować się w ciągu kilkunastu godzin praktycznie nic nie robiąc.

Nie jest to jednak spowodowane systemem operacyjnym – zarówno Android, Symbian czy Windows Phone boryka się z tym problemem. Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto kilka wskazówek opartych o system Android.

Ekran: to właśnie on w głównej mierze zabiera naszemu smartfonowi energię. Warto w miarę możliwości ograniczyć jego jasność – oczywiście nie za wszelką cenę. Jasność na poziomie 10% w ostrym słońcu to bardziej katorga aniżeli korzystanie z telefonu. Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie automatycznej jasności. Wtedy, zależnie od wskazań czujników telefon dostosuje jasność do warunków oświetlenia.

Przesył danych: wymiana danych między naszym telefonem a serwisami, takimi jak Google Play czy Facebook również pobierają ‘swoją działkę’. Wiedząc, że wychodzimy na dłużej niż wystarcza nam standardowo bateria warto wyłączyć przesył danych w sieciach bezprzewodowych (wyłączenie modułu Wi-Fi), komórkowych (można to wykonać z poziomu Ustawień -> Sieci komórkowe -> odznaczamy Włącz przesył danych bądź za pomocą zewnętrznych aplikacji, takich jak sprawdzony APNdroid). To samo dotyczy modułu Bluetooth, który dla bezpieczeństwa zalecam używać tylko podczas wymiany plików z innym urządzeniem.

Wyłączanie zbędnych aplikacji: Android został napisany w taki sposób, że aplikacje domyślnie nie są zamykane a jedynie minimalizowane. System zamyka nieużywane aplikacje tylko wtedy, jeśli aktualnie uruchomiona na ekranie aplikacji potrzebuje więcej miejsca w pamięci RAM. Co jednak, jeśli wszystkie uruchomione przez nas aplikacje, np. przeglądarka internetowa, program do obsługi poczty, pogoda, nawigacja mieszczą się w pamięci RAM? Zużycie baterii jest błyskawiczne. W tym aspekcie z pomocą przychodzi do nas aplikacja Advanced TaskKiller bądź jego odpowiedniki. Pozwalają one wyłączać aplikacje działające w tle, co pozwala na znaczące wydłużenie czasu działania telefonu na baterii.

GPS: telefony z systemem Android w przerażającej większości wyposażone są w moduł GPS. Niestety, on również znacząco zużywa naszą baterię. Jak go wyłączyć, gdy nie jest nam potrzebny? Wchodzimy w Ustawienia ->Usługi i lokalizacje ->odznaczamy Satelity GPS (bądź podobne, zależne od wersji systemu) i gotowe – moduł GPS wyłączony. Aby go włączyć, wykonujemy odwrotną operację do powyższej.

 

Dobrodziejstwa dzisiejszej technologii znacznie ułatwiają codzienne korzystanie z serwisów społecznych, informacji czy lokalizacji w nieznanym mieście. Niestety jednak, domyślnie wszystkie te usługi są włączone, przez co my – jako użytkownicy – cierpimy.

Damian Wolny

Krótki opis profilu