Huawei Honor – recenzja

Huawei Honor to niegdyś topowy model chińskiego koncernu Huawei. Jeden z naszych recenzentów otrzymał urządzenie na okres dwóch tygodni, aby się nim nacieszyć i przy okazji sprawdzić, czy marka Huawei może stanąć w szranki z bardziej znaną na rynku smartfonów konkurencją…

Wygląd zewnętrzny

Pierwsze wrażenie po wzięciu telefonu do ręki: ” o kurde, Desire HD!”. Telefon wzorowany na owym flagowym niegdyś modelu marki HTC nie mógł się nie udać. Dotykowy panel przycisków, ekran zajmujący centralną pozycję frontu, czyli jednym słowem jeśli uczyć się, to tylko od najlepszych.

Prostopadłościenne pudełko zawiera absolutne minimum w dzisiejszych czasach:

  • telefon
  • ładowarkę
  • kabel USB
  • słuchawki
  • instrukcja obsługi i inną makulaturę 😉

 

Producent z racji 8-gigabajtowej pamięci wewnętrznej nie dostarcza z telefonem karty pamięci. Niby rozsądne posunięcie – bo i po co – ale jednak przywykło to do standardu.

Na górze telefonu znajdziemy dwie rzeczy – przycisk Power (lewa część) oraz gniazdko słuchawkowe (prawa część). Jeszcze lepszym umiejscowieniem przycisku Power byłby centralny punkt góry telefonu, z racji dość dużych wymiarów ekranu byłoby to mniej ekwilibrystyczne naciąganie palców.

Lewy bok naszego bohatera to dwa przyciski regulujące głośność: Volume + oraz Volume -. Prawa strona nie opiewała w żadne dodatkowe przyciski. Minimalizm sięga nawet producentów sprzętu!

Dół Honora to gniazdo microUSB oraz mikrofon do rozmów.

Ekran

Matryca IPS w tym telefonie zdaje się być jednym z kluczowych czynników wpływających na ogólny odbiór tego telefonu. Dobre kolory i szerokie kąty widzenia to zdecydowany plus naszego telefonu. Dodatkowo, jadąc samochodem pod słońce widać coś na ekranie telefonu jako nawigacji, a to rzadkość. Jeśli jesteśmy już przy GPS – odbiornik GPS łapie fixa w około 15 sekund przy bezchmurnym niebie – co bez modowania jest wynikiem dobrym (zmodowane urządzenia łapią fixa poniżej 10sec).

Bateria

Kto uważa, że 1930mAh to dużo ręka w górę! Tak, ten telefon posiada taką monstrualną baterię. Jest to – o zgrozo – ponad 30% mocniejsza bateria niż w ZTE Blade czy telefonach będących dla niego konkurencją. Jest to kolejny wielki plus dla tego smartfona. Przy normalnym użytkowaniu (30 SMSów, 30min rozmów, godzina transmisji danych i godzina Wi-Fi/muzyki) telefon potrafił wytrzymać 4 dni! Znajdźcie mi drugi, 4-calowy telefon potrafiący wytrzymać tyle samo. Ale przy intensywnym użytkowaniu to co innego: 6-godzinna rozgrywka w Bad Piggies zjadła całą baterię.

Ale biorąc pod uwagę przeznaczenie telefonu, czyli rozmowy i SMSy, telefon osiągnął naprawdę rewelacyjny wynik!

System

Huawei Honor działa pod kontrolą systemu Android 2.3.6. Jest to sprawdzony i doskonały, ale niestety już przestarzały system. Na dzień dzisiejszy jest aktualizacja telefonu do Androida 4.0.3 Ice Cream Sandwich. W systemie wgrana jest nakładka producenta dodająca widget zegara z pogodą oraz kilka ciekawych aplikacji: DLNA, Kopia Zapasowa, All Backup, Ochrona, Strumienie, Menadżer Zadań, Menadżer Ruchu, Instalator App czy klawiaturę TouchPal.

DLNA to technologia, która pozwala zamienić telefon w serwer plików w sieci lokalnej. Sprawdzone wraz z telefonem Sony Xperia Arc S i działało bez zarzutu.

Menadżer zadań wywołujemy za pomocą przytrzymania klawisza Home (domek) będąc na ekranie.

Menadżer ruchu to aplikacja pozwalająca ograniczyć transfer danych wykorzystujący połączenie z siecią operatora. Jest to przydatne podczas posiadania pakietów na transfer danych – po przekroczeniu których operatorzy naliczają horrendalne opłaty za transfer danych.

TouchPal to klawiatura autorska posiadająca trzy tryby wpisywania danych: alfanumeryczną, klasyczną QWERTY oraz.. no właśnie, jak ją opisać? Zobaczcie sami:

Oprócz tych aplikacji pozostałe w sumie nie przydadzą się do niczego – przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu.

Jedno w tym telefonie jest niezrozumiałe. Po włączeniu muzyki i zablokowaniu telefonu muzyka przestała grać. Był to pewnie skutek bawienia się ustawieniami Androida, ale później w żaden sposób nie dało się tego odwrócić. Ot taka uwaga nie wpływająca na końcową ocenę.

Gry

Telefon wyposażony w procesor graficzny Adreno 205 dał radę z większością gier dostępnych w Sklepie Play. Większością – bo nie wszystkie byłem w stanie pobrać i w nie zagrać 🙂

 

Aparat

Telefon posiada dwa aparaty: tylny, 8-megapisklelowy z lampą LED oraz przedni – 1,3-megapikselowy. Producent deklaruje 8.0HD. Niemniej to HD wpisane jest na wyrost. Bo było go tyle, ile Anglików do pomocy w czasie 2 wojny światowej – ni widu, ni słychu… 🙂 Tyle szumu o małe dwie litery na tylnej klapce. Ale nie lubię – i chyba nikt tego nie lubi – jak ktoś wprowadza nas w błąd. Przykładowe zdjęcia i nagranie video:

 

Podsumować ten telefon nie łatwo. Z jednej strony mamy nowoczesny telefon z dobrym i dużym ekranem, wytrzymałą baterią i 8-megapikselowym aparatem,  a a z drugiej wyimaginowane HD i de’facto mało przydatne dodatki aplikacji, za które siłą rzeczy wynalezienie i opatentowanie musimy zapłacić. Tak więc, jeśli miałbym zapłacić 1200zł za telefon to sprawdziłbym najpierw wszelkie możliwe opcje – ale mając porównanie z nieco droższą Xperią Arc S jestem przekonany, że ten telefon był w stanie namieszać na rynku smartfonów. Dlaczego tak się nie stało? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Damian Wolny

Krótki opis profilu