Jaki internet wybrać?

Budujemy dom lub kupujemy mieszkanie, urządzamy go tak jak sobie to wymarzyliśmy, kupujemy nowy sprzęt elektroniczny: nowy telewizor, kilka komputerów, tablety, najnowsze telefony. Jednak bez podłączenia do Internetu nie poznamy wszystkich możliwości tych urządzeń. Internet w domu jest podstawą. Tylko jak wybrać ten najlepszy? Którego dostawcę wybrać? Czym się kierować?

 

Kryterium wyboru dostawcy internetu

Najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Ale czy warto brać najtańszy? Niekoniecznie. Trzeba wziąć też pod uwagę inne czynniki, takie jak transfer i prędkość. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Czy wystarczy nam limitowany internet, tzw. prepaid, czy oczekujemy większego komfortu w postaci nieograniczonego limitu danych. Jeśli chodzi o prędkość, to niestety im szybszy chcemy mieć Internet tym więcej musimy zapłacić. Jednak szybki Internet wiąże się z wygodą w pobieraniu dużych plików, oglądania filmów online czy nawet przy otwieraniu poczty lub stron internetowych.
Najwięksi dostawcy internetu oferują korzystne pakiety internetu, telewizji i telefonu. Co jeśli chcemy wybrać jedynie internet? Wtedy warto zwrócić się do lokalnego dostawcy internetu, z którym zawsze można negocjonować warunki umowy takie jak koszty przyłączy, prędkość i cenę. Lokalni dostawcy są bardzo elastyczni, i niejednokrotnie tańsi w dostawie internetu w miejsca, gdzie duże firmy nie rozwinęły jeszcze swojej infrastruktury.

 

Internet kablowy czy radiowy?

Następnie powinniśmy się zastanowić czy chcemy mieć Internet stacjonarny czy Internet radiowy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Internet stacjonarny przeważnie jest szybszy od Internetu radiowego i jest bardziej stabilny niż radiowy, ponieważ zmiany atmosferyczne nie pogarszają sygnału. Internet radiowy bierze sygnał z nadajnika naszego operatora, przez co nie potrzebne jest montowanie kabli w ścianach co może prowadzić w najlepszym wypadku do odmalowania ścian. Nie ma również problemów z doprowadzeniem sygnału nawet w najbardziej odległe miejsca, czyli tam, gdzie nie można lub nie opłaca się przesyłać informacji za pomocą kabli. Internet radiowy jest też tańszy od stacjonarnego, wystarczy tylko nadajnik i odbiornik, który często lokalni dostawcy oferują w preferencyjnych cenach przy podpisaniu umowy.
W każdym większym mieście można znaleźć dużo ofert od dostawców Internetu. Nie ma idealnego rozwiązania, jednak warto przeanalizować wszystkie możliwe opcje przed wyborem dostawcy internetu do naszego domu.