laptop

Sprawdzanie stanu baterii w laptopie

Wszystkie urządzenia przenośne wyposażone są w baterie. Jest to pewnego rodzaju cecha charakterystyczna tych urządzeń – są mobilne, można ich używać praktycznie wszędzie. W przeciwieństwie jednak do PC, w których raz kupiony zasilacz (markowy) wystarcza nam na długie lata, tak w przypadku baterii jest inaczej.

Ceny baterii wahają się od kilkunastu (popularne modele telefonów) do nawet kilkuset złotych (laptopy z tzw. Wyższej półki). Szkoda pieniędzy, jeśli możemy w prosty sposób je zaoszczędzić.

Każda bateria składa się z ogniw, które z czasem zużywają się. Jest to ich naturalna cecha, na którą nie mamy niestety w żaden sposób wpływu. Możemy jednak obniżyć częstotliwość zużycia tych ogniw do de facto niezbędnego minimum. Cały proces przedstawię na przykładzie laptopa.

Na początku zadajmy sobie pytanie: Jak używamy laptopa?

Jeśli nasz laptop używany jest jako jedyny komputer w domu, stojący zawsze (w przeważającej większości) na biurku i w zasięgu jest kontakt. Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby laptop używany był wyłącznie na zasilaniu sieciowym. W tym wypadku wyjmijmy baterię, zapakujmy w folię antystatyczną i odłóżmy na półkę.  Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli używamy laptopa do prac biurowych czy surfowania po sieci w domu – wtedy wystarczy podłączyć zasilanie do laptopa i finito. Jest to sposób czysto na skróty, który eliminuje zupełnie użycie baterii.

Baterii nie należy składować ani na całkowitym rozładowaniu ani na całkowitym naładowaniu. Najlepszy warunki przechowywania to zakres 40% i sprawdzaniu co jakiś czas (4-6mies) poziom naładowania.

Jeśli jednak korzystamy z laptopa w miejscach, w których dostępu do prądu nie ma, to polecam zastosować się do poniższych rad:

Utrzymuj stały poziom baterii: Bateria najlepiej ‘czuje się’ w zakresie naładowania od 40 do 80%. Warto ten fakt wykorzystać przy fakcie dbania o nasz akumulator. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas rozładujemy baterię do zera – jest to nawet zalecane – ale każdorazowe rozładowanie do zera może zrobić nam naprawdę duże szkody.

Co, jeśli zapominam lub nie widzę kiedy jest 40 a kiedy 80%? Nic strasznego. Przypomnienia o tym można ustawić w Panelu sterowania za pomocą  opcji zasilania, bądź też za pomocą programu, np. Battery Care.

Ograniczaj jego zużycie: Bierzemy laptopa z domu idziemy w ustronne miejsce (polana, zagajnik, cokolwiek) zobaczyć film z nasza drugą połówką. Jak można się domyśić, nie jest to miejsce, w którym będziemy korzystać z dobrodziejstw Internetu czy komunikacji bezprzewodowej. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby wyłączyć moduły Bluetooth czy Wi-Fi aby ograniczyć zużycie naszej baterii.

Korzystając z laptopa wieczorem, podczas zgaszonego światła nie potrzebujemy maksymalnej jasności ekranu. Obniżenie jej nie tylko wpływa na oszczędzanie energii, ale również w dużym stopniu ogranicza uczucie zmęczenia oczu  podczas długich sensów przy raportach kwartalnych czy surfowania w sieci.

 

Jak sprawdzić stan mojej baterii?

Jak pisałem wcześniej, bateria sama w sobie zużywa się. Kiedy mamy wiedzieć, że nasza bateria jest już na skraju swojego żywota i przyda się dla niego następca. Nie trzeba czekać do fizycznego zauważenia tego stanu, czyli po prostu wyłączania komputera po odłączeniu zasilania (skrajne przypadki). Z pomocą przychodzą nam dwa programy: BatteryBar oraz Battery Care.

BatteryBar:

Program w języku polskim, który po dwukrotnym kliknięciu ikony baterii w pasku pokazuje podstawowe informacje na temat naszej baterii, takie jak: stan naładowania, dostępna pojemność, pobór mocy, pozostały czas pracy na baterii, czas pracy w wypadku całkowitego naładowania, status zasilania sieciowego oraz zużycie baterii.

batterybar

Nas interesuje ostatni parametr, mianowicie zużycie baterii. Pokazuje w procentach rzeczywiste zużycie ogniw. Oblicza je na podstawie aktualnej pojemności (pokazana w pozycji Pojemność) w stosunku do fabrycznej pojemności deklarowanej przez producenta.

Battery Care:

Aby przejść do szczegółowych informacji na temat naszej baterii, po otwarciu programu (dwukrotne kliknięcie myszy na ikonkę w trayu):

batterycare1

batterycare2

batterycare3

 

Po wybraniu zakładki Szczegółowe informacje otrzymujemy podobne informacje jak poprzednik: model, fabryczna pojemność, całkowita pojemność, aktualna pojemność, prędkość rozładowania (pobór mocy), napięcie baterii, poziom zużycia czy cykliczność rozładowań, a których była mowa wcześniej. Ten program niestety nie współpracuje z baterią zamontowaną w AsusieEEEPc, stąd też duża ilość braku informacji . Jednak z innymi laptopami program współpracuje bez problemu. Poziom zużycia oblicza w taki sam sposób jak BatteryBar.

 

Im mniejszy procent zużycia tym zdrowszy jest nasz akumulator w laptopie. Jeśli wartość ta przekracza 70%, to najwyższy czas aby wybrać się do sklepu.

Damian Wolny

Krótki opis profilu