klawiatura

Szybkie czyszczenie klawiatury

Każdy, kto przy komputerze spędza dużą część swojego wolnego czasu wie, że można w niej znaleźć przeróżne rzeczy. Mój kolega chował w niej drobniaki, inni suchy prowiant na dwa tygodnie, jeszcze inni wypadnięte włosy. Problem rodzi się wtedy, kiedy klawisze przez nadmiar naszych skarbów przestają funkcjonować jak powinny. Co wtedy zrobić? Jeśli nie masz uczulenia na bakterie, roztocza i inne świństwa, które w naszych klawiaturach przez kilka lat użytkowania potrafią wykształcić samoświadomość…

Zaprezentuję najprostszy sposób wyczyszczenia klawiatury. Co prawda są poradniki bardziej rozbudowane i pokazują głębszy proces czyszczenia, jednak ten jest najłatwiejszy dla przeciętnego Kowalskiego.

Czy każdą klawiaturę można wyczyścić?

Tak, każdą. Są tylko takie, które wyczyścić można tylko raz 😉 Dlaczego? Bo podczas demontażu klawiszy uszkodzimy płytkę laminowaną lub coś podobnego. Szczególnie radzę uważać na czyszczenie klawiatur laptopów.

Nawet zalaną klawiaturę można uratować. Wymaga to tylko bardziej zaawansowanego posługiwania się skoordynowanym systemem ręka-oko.

Co będziemy potrzebować?

Jeśli mamy starą, pożółkniętą klawiaturę i chcemy ją wyczyścić to polecam specjalnie do tego stworzone zestawy, które można nabyć w sklepach komputerowych.

Jeśli czujesz w sobie nutkę MacGyvera polecam zapoznać się z tym: woda utleniona + jakiś środek wybielający w stylu Vanish Oxi Action + trochę żelatyny dla sztywności, wszystko na godzinę pod promienie UV i voila. Więcej tutaj http://blog.makezine.com/2009/03/02/unyellow-old-plastics-retr0brite/

Jeśli nie mamy pożółkniętej klawiatury tylko chcemy wyczyścić w miarę nową, to polecam zestaw:

  1. waciki kosmetyczne,
  2. patyczki do uszu,
  3. woda/alkohol do dezynfekcji (pić będziemy po czyszczeniu!),
  4. śrubokręt.

No to zaczynamy!

Na początek odłączmy klawiaturę od komputera. Jeśli klawiaturę mamy bezprzewodową, można ją wyłączyć.
Cały zabieg wymaga wyjęcia klawiszy, dlatego też polecam zrobić zdjęcie naszej klawiatury bądź ułożyć klawisze tak jak na zdjęciu poniżej:

rozsypane-klawisze

Druga sprawa to wyjęcie klawiszy. Można to robić na dwojaki sposób:

  • je i używając delikatnej siły pociągnąć je do siebie, uważając na klawisze: Spacja, Shift, Enter, Backspace, Delete, Plus, Zero, które mają dodatkowe prowadzenia,
  • Podważyć je delikatnie za pomocą śrubokręta.

Całość możemy wrzucić albo do wanny z wodą i płynem do mycia naczyń albo wyczyścić ręcznie używając wacika/patyczka zamoczonego w wodzie bądź alkoholu.

Kolejną czynnością jest czyszczenie samej klawiatury. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, czy gumki, za pomocą których klawisze wciskają laminowane końce płytki są ruchome (można je wyjąć) czy na stałe przymocowane do płytki. Jeśli są ruchome (co często zdarza się w laptopach) również polecam je wyjąć i ułożyć gdzieś z boku.

Klawiaturę można wytrzepać, potraktować ze sprężonego powietrza (polecam na zewnątrz, bo wszystko lata po pokoju) albo finezyjnie wyczyścić patyczkiem bądź wacikiem. Czyścić polecam sekcjami, czyli najpierw część literowa, później funkcyjna (tam gdzie Delete i strzałki), na końcu numeryczna.

brudna-klawiatura

wyczyszczona-klawiatura

Wszystko czyste? Jeśli tak to składamy sprzęt do kupy.

Składanie klawiatury najlepiej wykonywać wierszami lub kolumnami. Po prostu jeśli będziemy wkładali klawisze byle jak to zamontowanie niektórych sprawi nam problem.

porownanie

Teraz tylko sprawdzić czy wszystkie klawisze na swoim miejscu. Jeśli tak, z powodzeniem możemy podłączyć klawiaturę do komputera.

Damian Wolny

Krótki opis profilu