like w barwach flagi ukraińskiej

Ukraińskie media internetowe

W każdym demokratycznym państwie istnieje tak zwana czwarta władza – dziennikarze. Rozwój Internetu spowodował przeniesienia ich do formatu digital media. Sprawdź jaką moc mają media na Ukrainie.

Najbardziej popularne media internetowe na Ukrainie

Według ostatnio przeprowadzonych  rankingów w Polsce i na Ukrainie można wyodrębnić kilka serwisów internetowych, które mają najwyższa oglądalność:

  1. net – portal, na którym zamieszczona zostaje szeroka informacja dotycząca państwa, głównie polityki, ale  także rozrywki.
  2. ua – stacja telewizyjna, ale już od kilku lat istnieje strona, na której można znaleźć bardziej rozbudowane informacje, dotyczącą szerokiej tematyki.
  3. net – czasopismo ogólnopaństwowe, które przeniosło się na mapę Internetu. Przekaz adresowany jest głównie dla osób interesujących się polityką.
  4. ua – kolejny magazyn, który ma własną stronę w Internecie. Portal jest nasycony jest informacjami, któe dotyczą zarówno państwa, kultury i polityki.
  5. 112.ua – prywatna stacja telewizyjna, która stworzyła także swój serwis internetowcy. Głównie zawiera informacje analityczne, polityczne, międzynarodowe, itp.
  6. ua – istnieje dość niedługo, od 2012 roku i rozwija się dzięki popularności wśród internautów. Magazyn zawiera tłumaczenia ekonomicznych i analitycznych materiałów, wziętych z najbardziej popularnych międzynarodowych czasopism.

Oprócz informacyjno-politycznych portalów, jest jeszcze kilka innych, nie mniej popularnych, ale bardziej skierowanych w stronę kultury, człowieka i kreatywności:

  1. ua – przykład portalu internetowego, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych informacji dla młodzieży, różnego rodzaju reportaże o podróżach, lifehack’ach, wywiady z nietypowymi ludźmi.
  2. com.ua – można znaleźć informacje na temat szkoleń, warsztatów, porady dotyczące rozwoju własnych umiejętności.
  3. Inspired.ua – tematy powiązane z kulturą, m.in. zapowiedzi koncertów, festiwalów, wystawy artystyczne, fotograficzne, tak że sprawozdania z wydarzeń kulturowych.
  4. ua – rozrywkowe czasopismo, skierowane do kobiet, tematy głównie o gwiazdach i show-biznesie. Istnieje w dwóch wersjach (elektroniczna i drukowana).

Media społecznościowe na Ukrainie

Jesteśmy pokoleniem Web 2.0, Internet został naszym drugim domem: komunikujemy się przez niego, spotykamy się, czytamy, oglądamy filmy, w końcu nawet pracujemy. Wyniki ostatnich badań pokazują ranking najbardziej popularnych  social media na Ukrainie. Warto podkreślić, że głównie są to międzynarodowe sieci, znane na całym świecie.

Na pierwszym miejscu z progiem o 67%  znajduje się rosyjski medium społecznościowy Vk.com. Przyczyną  popularności może być to, że serwis ten powstał jako jeden z pierwszych serwisów społecznościowych na Ukrainie. Na drugim miejscu – Odnoklassniki.ru, 58% aktywnych użytkowników, też stworzona w Rosji. Bardzo wysoką popularność zdobywa Facebook.com – trzecie miejsce i 43% . Poza tym mieszkańcy Ukrainy korzystają także z Myspace.com. Na końcu listy znajduje się Twitter.com, Google Plus +, LiveJournal i LinkedIn.

Popularne wyszukiwarki na Ukrainie

Użytkownicy internetu na Ukrainie najczęściej korzystają z wyszukiwarki z Google, na drugim miejscu – Yandex (rosyjska). Oprócz tego, tak że są systemy wyszukiwania Meta, ukr.net, Rambler, Bing , ale z nich korzysta mniej niż 1%.

Patrząc na powyższe dane, widzimy, że rozwój mediów internetowych odbywa się wszędzie.  Niezależnie czy mieszkamy w Polsce czy na Ukrainie, korzystamy z podobnych portali społecznościowych i wyszukiwarek, co z kolei niszczy wszelkie granicy pomiędzy krajami i ludźmi.

 

Juliia Mykhailiuk

 

laprop